شیشه رنگی و بازتاب زیبای آن در دنیای مدرن

 به کارگیری شیشه رنگی در طراحی دکوراسیون باعث ایجاد رنگ های متفاوت در بازه های زمانی مختلف می شود. شیشه رنگی در معماری ایرانی جایگاه قابل ملاحظه ای داشته است و علاوه بر استفاده در بناهای مشهور در سایر ساختمان ها نیز استفاده می شود. متاسفانه در معماری امروزی، شیشه های رنگی تقریبا بدون استفاده مانده اند و در کمتر پروژه ای از آن ها استفاده می شود. این در حالی ست که استفاده از شیشه های رنگی علاوه بر زیبایی، اثرات روانشناختی قابل ملاحظه ای هم دارند. از دیگر نتایج مثبت شیشه های رنگی می توان به ایجاد احساس آرامش و رفع تنش های محیطی اشاره کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر طرح های سنتی، می توان به شکل های دیگری نیز از شیشه های رنگی استفاده کرد.  به کار بردن شیشه‌های رنگی در بناها باعث زیبایی می‌شوند اثرات روان‌شناسی قابل ملاحظه‌ای نیز دارند. رنگ و نور دو عنصر ضد افسردگی می‌باشند و استفاده از رنگ‌های مختلف در این نوع شیشه‌ها هر کدام اثرات روان شناختی مختلفی دارد؛ به عنوان نمونه رنگ سبز آرام و متعادل کننده است، رنگ زرد اعتماد به نفس و صمیمت ایجاد می‌کند، آبی رنگ فکر و منطق است. شیشه‌های رنگی با ایجاد نورهای رنگارنگ باعث دفع و خارج شدن حشرات مزاحم از فضا می‌شوند. 

 
شیشه رنگی و بازتاب زیبای آن در دنیای مدرن
شیشه‌های رنگی كه زمانی در معماری ملل مختلف از جمله ایران، نماد سبك و زندگی در دوره‌ای خاص بود، امروزه به نوع دیگری در زندگی مدرن وارد شده است. در قرن نوزدهم میلادی، شیشه‌های رنگی در بناهای معماری برخی از كشورهای اروپا، آفریقا و آسیا استفاده می‌شد و امروزه با بهره‌گیری از تكنولوژی، پدیده‌ای قابل تامل در تبلیغات فروشگاه‌ها و عرضه محصولات صنعتی ارائه می‌شود. برای دست یافتن به جلوه‌های بصری زیبا، با استفاده از لامپ‌های LED در شیشه‌های دوجداره، می توان بازتاب‌های زیبایی از رنگ‌های بیشمار را در معرض دید بینندگان قرار داد. برای دست یافتن به فضایی متنوع در مکان هایی مانند مترو، فرودگاه و اماكن عمومی دیگر، می توان از شیشه‌های رنگی کمک گرفت و جلوه‌های بصری زیبایی را خلق کرد.
 
کاربردهای شیشه رنگی
در معماری ایرانی شیشه‌های رنگی کاربرد قابل توجهی داشته‌اند و در بناهای مشهور از آنها استفاده می‌شده است. در معماری امروزی هم شیشه‌های رنگی جایگاه خوبی پیدا کرده‌اند و امروزه با پیشرفت علم شکل‌های زیباتری به خود گرفته اند. به کارگیری شیشه‌های رنگی در معماری امروزی می‌تواند موجب حس آرامش و کاهش تنش شود. شیشه‌های رنگی با نورپردازی‌های خاص همراه با لامپ‌های LED بازتاب‌های زیبایی از رنگ‌های مختلف را در محیط ایجاد می‌کنند. به دلیل ایجاد این بازتاب‌های خاص، امروزه از این نوع شیشه‌ها در محل‌های مختلف مانند مترو، اداره‌ها و خانه‌های آپارتمانی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان به جای استفاده از وان‌های جاگیر و اشغال کننده فضا، از کابین‌های مخصوص دوش استفاده کرد. بنابراین از شیشه‌های رنگی می‌توان برای جداسازی فضا در ساختمان‌های امروزی و ایجاد پارتیشن‌های متفاوت استفاده کرد که موجب زیبایی قابل توجهی در محیط می‌شود. 
 
منبع:
 
 
خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی
 
 

 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون