چیدمان میز شام، میزبان تمام عیار باشید

دعوت از دوستان برای مناسبت های بزرگ و کوچک برای یک وعده غذایی همیشه خاص و دوست داشتنی است اما شاید به یک چالش بزرگ هم تبدیل شود چرا که باید غذاهایی اشتها برانگیز و مطابق سلیقه ی همه ی افراد تدارک ببینید حتی بهتر از خدمات مجالس ، جدا از عطر و طعم غذا یکی از راه های اشتها برانگیز کردن غذا چیدمان میز شام هم می تواند تا حد زیادی در برانگیختن مهمانان شما دخیل باشد.
تزئین محوطه میز شام
قبل از انتخاب بهترین کارد و چنگال برای چیدمان میز غذا خوری و یا انتخاب یک منوی بلند بالا برای شام باید به تمیز کردن محوطه میز شام خود بپردازید، به خاط داشته باشید که لذت بردن از یک وعده ی غذایی به احساس رضایت از محیط اطراف شما بستگی دارد. اگر شما از موهبت خوردن غذا در فضای باز برخوردار هستید پس مطمئن باشید که میز غذا شما در بهترین شرایط جوی قرار دارد و محوطه ی اطراف آری از هرگونه زباله است. و برای ایجاد احساس رضایت از محیط خود می توانید از چراغ های تزیینی، شمع و ... برای جلوه بخشیدن به دکوراسیون محل غذا خوری خود استفاده نمایید.
سفره میز شام
قبل از پهن کردن سفره ی اصلی بهتر است میز خود را با یک سفره ی ضخیم پنبه ای بپوشانید این کار به شمااین امکان را می دهد تا ظروف روی میز شما حرکت نکنند و مانع از ایجاد سر و صدا در هنگام برداشتن یا قرار دادن ظروف شوید. از یک رومیزی متناسب با ابعاد و شکل میز استفاده نمایید و اطمینان حاصل کنید تا تمام گوشه ها و بخش های میز را پر کند.
چیدمان بشقاب روی میز شام
همانطور که در تصویر می بینید، بشقاب ها اولین وسله ای است که روی میز قرار می گیرد، بشقاب های تخت اول و سپس بشقاب گرد را روی آن قرار می دهید. توجه داشته باشید برای آسایش بیشتر مهمانان بهتر است هر بشقاب از دیگری ۶۰ الی ۸۰ سانت فاصله داشته باشد و بسته به نوع بشقاب از لبه ی میز اندکی فاصله داشته باشد.
چیدمان قاشق و چنگال روی میز شام
ترتیب چیدمان قاشق و چنگال برای چیدمان میز شام درست همانند تصویر است با این تفاوت که به جای چاقو سمت راست بسته نوع غذای ما ایرانی ها قاشق قرار می گیرید. چاقو و قاشق کوچک بالای بشقاب ها نیز برای صرف دسر قرار می گیرد.

نکته: برای از بین بردن لکه های ناشی از آب که بعد از شستشو روی قاشق و چنگال شما قرار می گیرد از یک پارچه مرطوب و کمی سرکه استفاده نمایید نگران نباشید پوی سرکه روی آن ها باقی نمی ماند.
چیدمان لیوان ها روی میز شام
لیوان ها همیشه بالای چاقو قرار داده می شود درست همانند تصویر می توانید آن ها را در یک ردیف قرار دهید. توجه داشته باشید که تعداد این لیوان ها به دلیل چیدمان میز شام به سبک فرانسوی و نوع نوشیدنی های رایج در آن جا سه تا است اما شما می توانید به سادگی آن را به یکی کاهش دهید و از شلوغ شدن بی مورد فضای میز شام خود جلوگیری کنید.
نکته:برای تمیز کردن لیوان های شیشه ای از از بخار آب و یک بارچه ی کوچک استفاده کنید تا لکه های روی آن به طور کامل از بین رود.
چیدمان دستمال سفره روی میز شام
دستمال سفره را می توانید با طرح ها و رنگ های مختلف انتخاب کنید و با هنر و سلیقه ی خود به آن ها فرم دهید و روی بشقاب گرد قرار دهید. در انتخاب طرح و رنگ دستمال سفره ها دقت کنید که با میز غذای شما هارمونی داشته باشد و مانع از شلوغ شدن بیش از حد چیدمان میز شام شما شود.
چیدمان چاشنی ها روی میز شام
در چیدمان چاشنی ها روی میز غذا توجه داشته باشید که در محلی واقع شود که همه به آن دسترسی داشته باشند به طور مثال یک جا سسی را برای دو تا سه نفر در نظر بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که همیشه یک بشقاب کوچک برای دور ریختن استخوان ها و ... در غذاهای خاصی مثل غذا های دریایی در نظر بگیرید.
نکته: هرگز هیچ یک از مواد غذایی را با بسته بندی سر سفره قرار ندهید این کار زیبایی میز شما را کاملا از بین می برد.
چیدمان لوازم جانبی تزیینات روی میز شام
تزیینات کوچک مثل گل آرایی و استفاده شمع ها همیشه می تواند جلوه ی میز شما را دو چندان کند، یک گلدان با چند گل طبیعی می تواند تکمیل کننده ی چیدمان میز شام شما باشد اما توجه داشته باشید که فضای زیادی از میز شما را اشغال نکند.
نکات:
سعی کنید در پذیرایی اول از افراد مسن و یا مهمانان ویژه شروع کنید.
توجه داشته باشید که اگر مهمان شما چپ دست است پس پذیرایی خود را از سمت راست او شروع کنید تا به راحتی بتواند از پذیرایی شما استفاده نماید.
برای گرم نگه داشتن یک غذا بهتر است قبل از سرو برای مدت کوتاهی آن را در فر قرار دهید تا غذای شما عطر و طعم مطلوب را داشته باشد.
با رعایت این نکات ساده به یک میزبان تمام عیار تبدیل شوید و یک مهمانی فراموش نشدنی داشته باشید.